Procedury zmierzające do wyeliminowania działań bądź zachowań mogących stanowić znamiona mobbingu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie
Załącznik
do zarządzenia nr 4/2017
Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Gietrzwałdzie
z dnia 27.06.2017r.
Procedury zmierzające do wyeliminowania działań bądź zachowań mogących stanowić znamiona mobbingu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie.
Rozdział I
Postanowienie ogólne
§1.
Celem ustalenia Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie jest przeciwdziałanie zjawisku mobbingu.
§2.
Ilekroć w Wewnętrznej Polityce Antymobbingowej jest mowa o:
1. Wewnętrznej Polityce Antymobbingowej, zwanej dalej „WPA” -rozumie się przez to zasady przeciwdziałania mobbingowi w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie;
2. Mobbingu - rozumie się przez to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników;
3. Komisji Antymobbingowej - zwaną dalej „Komisją” - rozumie się przez to organ kolegialny powoływany przez pracodawcę do rozpatrywania skarg pracowników o mobbingu;
4. Pracodawcy - rozumie się przez to Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie reprezentowany przez Kierownika;
5. Pracowniku - rozumie się przez to osobę pozostającą w stosunku pracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie;
6. Prawie Pracy - rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych aktów prawnych, określających prawa i obowiązki Pracowników i Pracodawców, w tym Regulaminów: organizacyjnego i pracy, określające prawa i obowiązki stron obowiązujące w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie w ramach stosunku pracy;
7. OPS, Ośrodku - rozumie się przez to Ośrodek Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie
8. Zgłoszenie - rozumie się zgłoszenie pracownika, w tym ofiary lub świadka o zaistnieniu zachowań niosących znamiona mobbingu.
Rozdział II
Cel Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej
§3.
1. Priorytetowym celem wprowadzenia WPA jest wspieranie działań sprzyjających budowaniu pozytywnych relacji między pracownikami w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie.
2. Pracodawca podejmuje starania, by środowisko pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie było wolne od mobbingu oraz innych form przemocy, zarówno przełożonych jak i innych pracowników.
3. Pracodawca nie akceptuje mobbingu, ani żadnych innych form przemocy psychicznej.
4. Zobowiązuje się pracowników do niepodejmowania działań noszących cechy mobbingu i przeciwdziałania jego stosowaniu przez inne osoby.
5. Stwarzanie sytuacji zachęcających do mobbingu bądź stosowanie mobbingu może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i jest karalne.
6. Pracownicy zobowiązani są do szanowania godności i dóbr osobistych wszystkich uczestników procesu pracy.
7. Pracownicy zobowiązani są do stosowania we wzajemnych stosunkach zasad współżycia społecznego oraz życzliwości uprzejmości gwarantującej porządek i zachowanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia psychicznego.
Rozdział III
Procedury Antymobbingowe
§4.
1. Każdy pracownik, który uzna, że został poddany mobbingowi może zgłosić ten fakt ustnie lub pisemnie w formie skargi Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie.
2. Skarga powinna zawierać przedstawienie stanu faktycznego, dowody na poparcie przytoczonych okoliczności i wskazanie sprawcy bądź sprawców mobbingu. Poszkodowany powinien własnoręcznie podpisać skargę i opatrzyć ją datą.
§5.
1. Postępowanie w sprawie skargi o mobbing prowadzi Komisja Antymobbingowa, każdorazowo powoływana przez Kierownika.
2. W skład Komisji wchodzą:
1/ przedstawiciel pracodawcy, jako przewodniczący;
2/ przedstawiciel załogi;
3/ przedstawiciel wskazany przez skarżącego lub wskazany przez niego pracownik GOPS.
4. Komisja rozpoczyna postępowanie w ciągu 14 dni roboczych od dnia złożenia skargi.
5. Z posiedzenia Komisji sporządzany jest protokół, który podpisują wszyscy członkowie Komisji i strony postępowania.
6. Po wysłuchaniu skarżącego oraz pracownika obwinionego o stosowanie mobbing i ewentualnych świadków, oraz rozpatrzeniu dowodów przez nich przedłożonych, Komisja dokonuje oceny zasadności skargi i ocenę tę wraz z wnioskami i ewentualnymi rekomendacjami w zakresie niezbędnych działań przekazuje Kierownikowi.
7. Fakt zgłoszenia skargi przez pracownika, jak również zeznania świadków nie mogą mieć żadnego wpływu na ocenę pracy pracownika i świadków oraz nie mogą wynikać z tego jakiekolwiek konsekwencje służbowe.
8. Członkom Komisji na czas jej pracy, pracodawca udziela zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§6.
W razie uznania skargi za zasadną, pracodawca podejmuje działania zmierzające do wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości i przeciwdziałania ich powtarzaniu.
Rozdział IV
Postanowienia końcowe
§7.
1. Pracodawca zapoznaje pracownika z WPA.
2. Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią WPA, którego wzór stanowi załącznik do niniejszej Polityki Antymobbingowej, zaopatrzone w podpis pracownika i datę dołącza się do jego akt osobowych do części B.
Załącznik
do Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej
w Gminnym Ośrodku Pomocy
Społecznej w Gietrzwałdzie
OŚWIADCZENIE
o zapoznaniu się z Wewnętrzną Polityką Antymobbingową
w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie.
........................................
(imię i nazwisko pracownika)
..........................................
(stanowisko służbowe)
..........................................
(komórka organizacyjna)
Oświadczam, że zapoznałem/am się z Wewnętrzną Polityką Antymobbingową w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie i zobowiązuję się do przestrzegania jej postanowień.
Gietrzwałd, dnia .................
.....................................
(podpis pracownika)