W naszej gminie, regularnie od kilku lat, Wójt Gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz, Pracownicy Urzędu Gminy oraz Policjanci przypinają białą wstążkę i przyłączają się do tysięcy mężczyzn na całym świecie, deklarując, że będą reagować na przemoc.
Przypominamy, że akcja z przypinaniem przez mężczyzn białych wstążek, jest kontynuacją i upamiętnieniem tragicznych wydarzeń z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu w Kanadzie. 25-letni Marc Lepine zastrzelił wówczas 14 kobiet w budynku montrealskiej politechniki, a jako uzasadnienie swojej nienawiści do nich podał, że uważa za niewłaściwe, aby kobiety kończyły studia techniczne i zabierały miejsca mężczyznom. Na masakrę zareagowało około stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak sprzeciwu wobec jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet przypięli do ubrań białą wstążkę. Biała wstążka od tamtej pory stała się symbolem sprzeciwu wobec przemocy, a także obietnicą reagowania na przemoc. Symbolem "nie przymykania oka".
Mimo, że kampania ta z założenia skierowana jest na przemoc mężczyzn wobec kobiet, to nie zapominamy, że kobiety również są sprawcami przemocy i nie jest to "mniejszym złem". Przemoc zawsze jest zła i zawsze odbija ogromne piętno na psychice zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pamiętajmy również o tym, że reagowanie na przemoc to nie tylko pomoc dla ofiary. Sprawca przemocy również potrzebuje specjalistycznej pomocy, czasami nawet zdecydowanie większej niż ofiara.
Należy także pamietać, że przemoc to nie tylko przemoc fizyczna, gdzie widoczne są ślady pobicia na ciele. Przemoc to również awantury, wyzywanie, poniżanie, to odcinanie od środków finansowych itp. Nie musi być też bezpośrednia. SMS też może być formą przemocy, podobnie jak posty czy komentarze w mediach społecznościowych.
Mówi się, że osobie, wobec której stosuje się przemoc potrzeba kilku lat, aby znaleźć w sobie siłę i zgłosić się o pomoc. Dlatego ważne jest, aby reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że u naszych sąsiadów czy znajomych źle się dzieje. Ważne jest aby nie pozostawać obojętnym.
Reaguj na przemoc.
Nie udawaj, że nie widzisz.
Zgłoś przemoc odpowiednim organom.
W kampanię zaangażowali się pracownicy GOPS w Gietrzwałdzie i Posterunku Policji w Gietrzwałdzie.
telefony zaufania
22 828 11 12 - Telefon Zaufania dla Ofiar i Sprawców Przemocy Seksualnej
801 120 002 - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
116 111 - Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie